HOME

Audio Drama Awards 2021

bbc broadcasting house



Awards for radio plays broadcast between Oct 2019 and Oct 2020.




ADA SHORTLISTS

The BBC Audio Drama Awards celebrate the range, originality and cut-through quality of audio drama on air and online and give recognition to the creativity of actors, writers, producers, sound designers and others who work in this genre. The shortlists for the BBC Audio Drama Awards 2021 are now available, as shown below.

The finalists will be announced on Tuesday 9 February 2021, and the winners on Sunday 21 March 2021. We hope this will take the form of a ceremony in the Radio Theatre at BBC Broadcasting House London as on previous occasions, in which case a maximum of three invitations will be allocated for each finalist entry. However, this plan will be confirmed nearer the time, taking into account any necessary social distancing and other considerations that are in place by then, in view of the current national lockdown.

The winners of the Imison and Tinniswood Awards (judged and administered by the Society of Authors and the Writers’ Guild of Great Britain) will also be announced on this date.

Email queries to audiodramaawards@bbc.co.uk.


Best Actor

Idris Debrand, Oil on Water, director Nicolas Jackson, Afonica
Toby Jones, Henry IV Part 1, director Sally Avens, BBC Radio Drama London
Robin Laing, This Thing of Darkness, directors Gaynor Macfarlane and Kirsty Williams, BBC Scotland
Jack Lowden, R.L.Stevenson’s Weir of Hermiston, director Bruce Young, BBC Scotland
Matthew Needham, Othello, director Emma Harding, BBC Radio Drama London
David Threlfall, Happiness!, director Gemma Jenkins, BBC Radio Drama London


Best Actress

Shauna Macdonald, This Thing of Darkness, directors Gaynor Macfarlane and Kirsty Williams, BBC Scotland
Siobhan McSweeney, Nora Webster, director Allegra McIlroy, BBC Northern Ireland
Maggie Steed, Suffer Little Children, director Jessica Dromgoole, BBC Radio Drama London
Frances Tomelty, The Ballad of Bobby Sands, director Emma Harding, BBC Radio Drama London
Harriet Walter, Absent in the Spring, director Catherine Bailey, Catherine Bailey Productions
Marcia Warren, 24 Kildare Rd, director Mary Peate, BBC Radio Drama London


Best Adaptation

Cane by Jean Toomer, adapted by Janice Okoh, producer John Norton, BBC Cymru Wales
Grossman’s War: Stalingrad by Vasily Grossman, adapted by Jonathan Myerson & Mike Walker, producer Jonquil Panting, BBC Cymru Wales
Oil on Water by Helon Habila, adapted by Rex Obano, producer Nicolas Jackson, Afonica
Oliver: Lagos to London, based on Charles Dickens, adapted by Ayeesha Menon, producer Gill Parry, Feral Productions
The Plague by Albert Camus, adapted by Neil Bartlett, producer Turan Ali, Bona Broadcasting
The Voyage of the St Louis by Daniel Kehlmann, adapted by Tom Stoppard, producer Sasha Yevtushenko, BBC Radio Drama London


Best Debut Performance

Dan Krikler, Unicorns, Almost, director John Retallack, The Story of Books
Libbi Mai, Girl With a Pearl Earring, director Amber Barnfather, Goldhawk Essential
Jordan Nash, Oliver: Lagos to London, director Michael Buffong, Feral Productions
Valentine Olukoga, Half of a Yellow Sun, director Nadia Molinari, BBC Radio Drama North
Elliot Steel, Unite, director Barry Castagnola, Golden Path
Luke Wright, Christabel, director Susan Roberts, BBC Radio Drama North


Best European Drama

Earthquake by Janko Polic Kamov, producer Katja Šimunic, HRT Croatian Radio
Holidays from Suicide: a Fantastic Journey with Iggy Pop written and produced by Birgit Kempker and Anatol Atonal, SRF (Switzerland)
In the Absence by Manu Barceló, producer Estel Garcia and Josemari López Alcoitia, Resonar (resonar.org), (Spain)
In Winter by Magda Woitzuck, Ida Schön, Hanno Millesi, Mark von Schlegell, Ann Cotten, Puneh Ansari, producer Christian Lerch, ORF (Austria)
Leaba an Bháis, by Darach Mac Con Iomaire, producer Kevin Reynolds, RTÉ (Ireland)
Three Lives of Dmitri Shostakovich by Pavel Molek, producer Klará Novotná, CZR Czech Radio


Best Original Series or Serial

24 Kildare Rd by Katie Hims, producer Mary Peate, BBC Radio Drama London
Body Horror by Lucy Catherine, producer Toby Swift, BBC Radio Drama London
Broken English by Shelagh Stephenson, producer Eoin O’Callaghan, Big Fish Productions
D for Dexter by Amanda Whittington, producer Mary Ward-Lowery, BBC Bristol
Prostrate by Martin Jameson, producer Liz Anstee, CPL Productions
Someone Dangerous by Andy Mulligan, producers Emma Hearn and John Scott Dryden, Goldhawk Productions


Best Original Single Drama

The Ballad of Bobby Sands by Tom Kelly, producer Marc Beeby, BBC Radio Drama London
Eight Point Nine Nine by James Fritz, producer Becky Ripley, BBC Bristol
Happiness! by Ian Billings, producer Gemma Jenkins, BBC Radio Drama London
The Likes of Us by Roy Williams, producer Mary Peate, BBC Radio Drama London
Magnitsky the Musical by Robert Hudson and Johnny Flynn, producer Sasha Yevtushenko, BBC Radio Drama London
The Other Tchaikovsky by Harriet Madeley, producer Andrew Wilkie, Prison Radio Association


Best Podcast or Online Audio Drama

Children of the Stones by AK Benedict and Guy Adams, producer Simon Barnard, Bafflegab Productions
Fake Heiress by Vicky Baker and Chloe Moss, producer Sasha Yevtushenko, BBC Radio Drama London
Murmurs by Janina Matthewson, Tom Crowley, Beth Crane, Chris and Jen Sugden, producers John Norton and James Robinson, BBC Cymru Wales
The Sink by Natasha Hodgson, producer Andy Goddard, BBC Studios
Tribulation by Adam Jahnke, producer Greg Cooler, ListenUp Audio
Unwell: a Midwestern Gothic Mystery, producers Jeffrey Nils Gardner and Eleanor Hyde, HartLife NFP


Best Scripted Comedy (Longform)

Alone by Moray Hunter, producer Gordon Kennedy, Absolutely Productions
Charles Paris: A Doubtful Death by Jeremy Front, producer Sally Avens, BBC Radio Drama London
The Musical Life of… by Dan Kiss and Dave Cribb, producers Dave Cribb and Tom Price, BBC Cymru Wales
Reincarnathan by Tom Craine and Henry Paker, producer Harriet Jaine, Talkback
Tim Key’s Late Night Poetry Programme by Tim Key, producer James Robinson, BBC Cymru Wales
Tristram Shandy: In Development by Christopher Douglas, producer Gary Brown, BBC Radio Drama North


Best Scripted Comedy (Sketch Show)

Agendum by Joel Morris and Jason Hazeley, producer David Tyler, Pozzitive
The Lenny Henry Show by Tasha Dhanraj, Max Davis, Nathan Bryon and Tom Melia, Nathan Roberts, Athena Kugblenu, Michael Odweale and Kim Fuller, producer Sam Michell, Douglas Road Productions and Tiger Aspect
Newsjack by 34 members of the Great British public, producer Leila Navabi and Hayley Sterling, BBC Studios
SeanceCast by Charlie Dinkin and Zoe Tomalin, producer Benjamin Sutton, Hat Trick
The Skewer, creator and producer Jon Holmes, Unusual Productions
Thanks a Lot, Milton Jones by Milton Jones, James Cary and Dan Evans, producer David Tyler, Pozzitive


Best Use of Sound

Bar Answer, sound by Steve Bond, producers Nicolas Jackson and Steve Bond, Afonica
Cane, sound by Nigel Lewis, producer John Norton, BBC Cymru Wales
The Grey Man and Other Lost Legends, sound by Steve Bond, producers Joby Waldman and Steve Bond, Reduced Listening I
slands, sound by Chris Watson and Ruth Kennington, producer Kevin Brew, RTÉ Ireland
The Kubrick Test, sound by Alisdair McGregor, producer Boz Temple-Morris, Holy Mountain
Over and Out (Murmurs Ep 1), sound by Catherine Robinson, producers John Norton and James Robinson, BBC Cymru Wales


The Year of Reinvention

Connections, producer Polly Thomas, Naked Productions and The Audio Content Fund
A Fortunate Man, producer John Norton, BBC Cymru Wales
Free Your Mind, producer Noemi Gunea, Cheap Thrills
Goblin Market, producer Jessica Dromgoole, BBC Radio Drama London
Lockdown Theatre Festival, producers Bertie Carvel, Jeremy Mortimer, Steve Bond, Jack Howson and Joby Waldman, Reduced Listening
The Plague, producer Turan Ali, Bona Broadcasting

In the event that circumstances should mean we are unable to proceed as planned with these awards, the BBC reserves the right to suspend, postpone or cancel the process at any point.

Back to top



Sitemap

Radio Plays
Apples
Potatoes
Vegetables
Wine Making
Music
Artwork
Cosby Methodist Church
Gokart Racing
Links to other sites
Sitemap xml
Contact Us